Основното Јавно Обвинителство Струмица побара мерка Притвор за едно лице поради сторен полов напад врз дете

Скопје, 22 Јули 2014

Основното Јавно Обвинителство Струмица поведе постапка против  едно лице  за сторено кривично дело – Полов  напад врз малолетник кој не наполнил 14 години од чл. 188 ст.1 од Кривичниот Законик на Република  Македонија.

Сторителот ја пресретнал малолетната жртва, по што насилно ја внел во возило  и ја одвел во изнајмена соба, каде го извршил делото.

Надлежното Обвинителство до судијата на предходна постапка при Основниот суд Струмица поднесе предлог за определување мерка Притвор.

Судијата на Предходна постапка  го прифати предлогот и на осомниченото лице му одреди  притвор во траење од 30 дена.

 

Соопштение

Скопје, 22 Јули 2014

Во контекст на информациите кои вчера и денес се појавија во одредени медиуми, а во врска со судењето во предметот за артефактите од Музејот на Македонија и наводите од страна на адвокатите дека Обвинителството не им ги доставило на увид доказите и записниците од истрагата, Јавното Обвинителство на Република Македонија со цел објективно информирање на јавноста Ве известува дека  надлежното Основно Јавно Обвинителство Скопје во тек на истрагата ги презеде сите дејствија согласно Законот за кривична постапка.

Имено, сите бранители во тек на истражната постапка извршија два пати, дел од нив и три пати увид  во предметот.  Согласно законските одредби, Основното Јавно Обвинителство Скопје достави Известување за завршување на истрагата до сите бранители на обвинетите, со определени денови за  вршење на увид, кое право беше искористено.

Воедно Ве информираме дека  бранителите на обвинетите беа известувани и за денот и часот на сослушување  на сведоците, со што нивното присуство беше овозможено.

 

Јавно Обвинителство на Република Македонија

 

Основното Јавно Обвинителство Тетово поднесе предлог за определување мерка Притвор против двајца учесници на протестите

Скопје, 10 Јули 2014

До Основното Јавно Обвинителство Тетово поднесена е кривична пријава од СВР-Тетово против десет лица поради основано сомнение дека истите сториле кривично дело УЧЕСТВО ВО ТОЛПА ШТО ЌЕ ИЗВРШИ КРИВИЧНО ДЕЛО по чл.385 ст.1 од Кривичниот законик на РМ, односно учество во толпа што со заедничко дејствување ќе стори насилство спрема луѓе.

Врз основа на чл.470 ст.1 т.1 и 2 од ЗКП, од страна на ОЈО-Тетово е ставен предлог за определување  мерка ПРИТВОР  против две од осомничените лица бидејќи постојат околности што укажуваат дека истите доколку се пуштат да се бранат на слобода ќе се кријат, односно дадат во бегство и дека постојат особени околности кои го оправдуваат стравувањето дека осомничените ќе го повторат истото кривично дело.

Постапувајќи по предлогот за определување на притвор, судијата на претходната постапка  при Основниот суд  Тетово спрема двајцата осомничени определи мерка  Притвор во траење од 6 дена сметано од 09.07.2014 година.

Соопштение

Скопје, 27 Јуни 2014

До Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија поднесе кривична пријава против Никола Груевски за кривично дело – Противзаконито посредување по чл.359 од КЗ, кривично дело – Примање поткуп по чл.357 од КЗ и кривично дело – Даночно затајување по чл.279 од КЗ. Прочитај повеќе…

Основното jавно oбвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за случајот во Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај во Тетово

Скопје, 16 Јуни 2014
Јавното обвинителство Тетово  донесе Наредба за  спроведување на истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело – Тешки дела против општата сигурност од член 292 ст.1 вв со член 288 ст. 3 вв со ст.1 од Кривичниот Законик на Република Македонија.
Осомничениот се товари дека на  ден 13 јуни 2014 година, во дежурната  просторија на Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај во Тетово, со општоопасно дејствие предизвикал значителна опасност за животот и телото на луѓето, при што било повредено лицето Ж.Ј.
Надлежниот Јавен обвинител поднесе и Предлог за определување на мерка притвор против осомничениот до судијата на предходна постапка  од Основниот суд Тетово. Судијата на предходна постапка при Основниот суд Тетово, со Решение определил мерка притвор  во траење од 15 дена, а согласно на член 165 став 1 точка 1 и 2 од Законот за кривична постапка.
Повреденото лице на 15 јуни 2014 година им подлегна на повредите, по што Основното jавно обвинителство Тетово издаде наредба до Институтот за судска медицина во Скопје да се изврши обдукција, со цел да се утврдат причините за смртта.

Соопштение – Поднесен е Обвинителен акт против обвинетите во случајот со артефактите во Музејот на Македонија

Скопје, 29 Мај 2014

Основното Јавно Обвинителство Скопје на 27 мај 2014 година поднесе Обвинителен акт до Основниот суд Скопје 1 Скопје против лицата обвинети   во случајот со Музејот на Македонија.

По сеопфатна истрага, а врз основа на прибраните докази во предметот, Основното јавно обвинителство со обвинение поведе постапка пред судот против лицата З.В. за кривичното дело „Отуѓување на културно наследство од особено значење во државна сопственост“ од чл. 266-а в.в со чл. 24 од Кривичниот законик; С.К.С. за  кривичното дело „Несовесно работење во службата“ од чл. 353-в ст.4 в.в со ст. 3 и 1 од Кривичниот законик; П.Ј. за „Отуѓување на културно наследство од особено значење во државна сопственост“ од чл. 266-а од Кривичниот законик и „Злоупотреба на службената положба и овластување“ од чл. 353 ст.3 со ст.1 од Кривичниот законик; Ч.К. за „Отуѓување на културно наследство од особено значење во државна сопственост“ од чл. 266-а и чл. 23 и кривично дело „Прикривање“ од чл.261 ст,3 в.в ст.1 од Кривичниот Законик; Ј.К. за „Злоупотреба на службената положба и овластување“ од чл. 353 ст.3 со ст.1 од Кривичниот законик; Д.К. за „ Злоупотреба на службената положба и овластување“ од чл. 353 ст.3 со ст.1 од Кривичниот законик и лицето А.Е. обвинет за „Злоупотреба на службената положба и овластување“ од чл. 353 ст.3 со ст.1 од Кривичниот законик.

Поради постоење на причини предвидени во чл.165 ст.1, 2 и 3 од Законот за кривичната постапка, Основното Јавно обвинителство поднесе и Предлог за продолжување на мерката Притвор за сите обвинети.  Належниот суд донесе Решение за продолжување на притворот за уште 30 дена.

 

 

Соопштение во врска со настаните во населбата Ѓорче Петров

Скопје, 22 Мај 2014

Основното Јавно обвинителство Скопје поведе постапка против петмина учесници во насилните протести во скопската населба Ѓорче Петров.

Имено,  во протестот голема група лица со насилно однесување демонстрираа против убиството на осумнаесетгодишниот А.П. изразувајќи го револтот преку  предизвикување на нереди и инциденти.  Притоа попречени беа службени лица на Министерството за внатрешни работи во вршење на должноста, за што до Основното Јавно обвинителство Скопје беа поднесени кривични пријави против петмина учесници.

Основното Јавно Обвинителство Скопје поведе постапка против лицата  Д.З. (1978), З.М. (1984), Б.Н. (1984), Д.П. (1976) И Д.Н. (1995),  осомничени за сторено кривично дело – Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие, од член 384 од Кривичниот Законик на Република Македонија и поднесе  Предлог за определување мерка Притвор, поради постоење на основите од член 470 од Законот за кривична постапка.

Надлежниот судија на предходна постапка од Основниот суд Скопје 1 Скопје  определи мерка Притвор  за секој од осомничените, во времетраење од 8 дена.

За кривичното дело за кое се товарат осомничените согласно Законот за кривична постапка, пред судот се води скратена постапка во која притворот како мерка до поднесување на обвинителен предлог неможе да трае повеќе од 8 дена.

Соопштение

Скопје, 20 Мај 2014

Во врска со настанот случен на ден 19 Мај 2014 година на паркингот од Европската очна болница во нас. Ѓорче Петров во Скопје при што е лишено од живот лицето А.П, Јавното обвинителство на Република Македонија Ве известува дека на лице место е излезен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје.

По извршениот увид од надлежниот јавен обвинител и по поднесена кривична пријава од Министерството за внатрешни работи, Основното јавно обвинителство Скопје против едно лице донесе  Наредба за спроведување истрага за кривично дело – Убиство од чл.123 од КЗ.

Против осомничениот ќе биде поднесен и предлог за определување мерка притвор до надлежен судија на претходна постапка.

Соопштение

Скопје, 14 Мај 2014
По сообраќајната несреќа што се случи на патот Велес – Штип, кај местото Сарамзалино, во која се судрија автобус на Струмица Експрес и патнички воз,  Јавното обвинителство  во текот на вчерашниот ден изврши  увид на лице место и ги презеде потребните  истражни  дејствија.
Денес,  по поднесена кривична пријава од Полициската станица Св. Николе против  возачот на автобусот на Струмица Експрес, Основното јавно обвинителтво Штип  донесе Наредба за спроведување на истражна постапка.   Прочитај повеќе…

Соопштение

Скопје, 14 Мај 2014
Денес до Основниот суд Скопје I – Скопје, Основното Јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинителен предлог  против лицето Д.С, обвинето за сторено кривично дело  – награда за противзаконско влијание  од член 359 од Кривичниот законик на Република Македонија. Воедно, Основното јавно Обвинителство Скопје поднeсе и  Предлог за продолжување на мерката  притвор.

Page 1 of 3123